М.Горай Про творчість О.Високого - Олександр Високий
Головна - Новини - М.Горай Про творчість О.Високого
М.Горай Про творчість О.Високого

 

М.Горай. "Про творчість О.Високого"


Безперечно, поетами народжуються. Тільки поети, як і квіти, - одні «розквітають» рано, інші - пізніше, та від цього вони не стають менш прекрасними. У справедливості цієї істини щораз переконуєшся, читаючи і перечитуючи книги поета Олександра Високого.


За останні п'ять років поетом опубліковано сім книг, в тому числі: «Откровенный разговор», «Квіти нашого кохання», «Кохання світ безмежний», «З кохання починається життя», "Любви необъяснимый свет"... Кожна з них засвідчила певний етап у його творчому розвитку, а загалом - вони стали своєрідною художньою енциклопедією сучасної української дійсності, висвітленою небайдужою людиною, поетом-громадянином і, разом з тим, ніжним, проникливим ліриком.


Народився Олександр Високий 1958 року на Луганщині у робітничій родині. Дитинство і юність майбутнього поета минули на фоні своєрідної природи: неподалік селища, у балках, порослих густим лісом, із холодних джерел бере початок ріка Міус, а довкола - пропахлі чебрецем і полином, буяють безмежні ковилові степи. Ця первісна краса колись Дикого поля і стала поетові джерелом наснаги на все життя. Вірші почали писатись рано, та вперше він надрукувався уже зрілою людиною - після закінчення Донецького університету. Потім була праця викладача, аспірантура на філософському факультеті КНУ ім Т.Г.Шевченка. Високий - щаслива людина, адже він - батько п'яти дітей. А ще йому дуже поталанило з дружиною Таєю. Вона і Муза поета, і перший слухач, і вдумливий критик, і велике його - на все життя! - кохання.


У Бровари О.Високий потрапив волею долі. Та саме тут, у пристоличному краї, переборюючи усі негаразди життя, ностальгуючи за своїм милим Донбасом, він відчув себе справжнім поетом. Прагнучи об'єднати однодумців, створив літературно-мистецьке об'єднання «Пролісок». Чи не єдиний у Київській області почав видавати приватну літературну газету.


Творчість Олександра Високого, як і будь-якого талановитого поета, це наче єдиний монолог, один великий твір про життя. Вражає широта його кругозору, різномаїття порушуваних проблем, філософічність світосприйняття. Уважний читач, ознайомившись з його творчістю, безперечно зауважить, як непросто інколи вдається поетові розібратися в наших реаліях - як минулого, так і сьогодення. Та з цих протиріч якраз і народжуються самобутні, цілісні, мудрі твори, в яких поет прагне осмислити усю палітру життя рідної країни. Його душа перебуває якби в постійному горінні, у постійному прагненні - хоча б на йоту покращити цей світ.


Особливою ніжністю і чуттєвістю вирізняються його поезії про кохання, про свою кохану дружину. Тоді його ліричний голос якось особливо вібрує, радісно і щасливо дзвенить, інколи переходячи, здається, на пристрасний шепіт, що видає в ньому ніжного поета-лірика. Поезія Олександра Високого на диво енергетична, змістовна, часто дуже образна. Виразності і своєрідності звучання він досягає чіткістю поетичного складу, влучними порівняннями, оригінальними метафорами, які є опорою його самобутнього письма. Саме цю рису його творчості помітили композитори. Багато його поезій стали піснями. Кілька з них, скажімо, виконує відомий співак і композитор Іво Бобул.


У творчості О.Високого хочеться підкреслити найголовніше, що є у цього чудового поета і людини - не побоїмося цих високих слів - КОХАННЯ. Любов - ось що рухає ним у житті. Любов до всього, до чого торкається його гаряче серце. Недаремно провідною темою останніх його книг стала тема кохання. Вершини майстерності на цьому шляху, як на наш погляд, йому вдалося досягти у книзі «З кохання починається життя».


Гортаючи її сторінки, вражаєшся тому, як у такій писаній-переписаній багатьма авторами темі кохання, в тому числі і відомими класиками, О.Високий зумів відкрити читачеві нові сторінки цього величного почуття. Його твори випромінюють доброту, ніжність, пристрасть, являються взірцем справжнього чоловічого кохання. Поет натхнений коханням і його світлом обдаровує всіх нас. Образи настільки проникливі, реалістичні, глибокі, що віриш кожному рядку, кожному слову. В одному з інтерв'ю поет сказав, що він прагне показати насамперед молодим, що в коханні існують інші, піднесені стосунки, до яких треба прагнути. І йому віриш беззастережно! Це така рідкість, що поет зберігає вірність протягом багатьох років одній жінці, обожнює її до нестями і присвячує їй такі прекрасні вірші, без перебільшення скажу - ШЕДЕВРИ!


Мова поета красива, яскрава і афористична. Досить навести такі рядки: «Без кохання жити неможливо», «Любити серцем - це і є кохання», «З кохання починається життя»... Як вірно і влучно сказано.


Михайло Горай

Закачати PDF-файл

Збільшити зображення

 

 

 

 

 

Повернутися до списку новин...